Manětín vás uchvátí množstvím barokních památek. Největší pozornost zaslouženě vzbuzuje terasově upravené náměstí se zámkem, barokní domy, sousoší Nejsvětější Trojice kostel sv. Jana Křtitele a hřbitovní kostel sv. Barbory.
Mezí je vesnice v severozápadní části okresu Plzeň-sever, část obce Manětín.
Rozkládá se na obou březích Manětínského potoka těsně za jeho soutokem s Krašovským potokem. Jižně od vsi se tyčí osamocená stolová hora Kozelka se stejnojmennou přírodní rezervací.
Mezí je vzdáleno cca 40 km od Plzně, Karlových Varů i Mariánských lázní.
Zdejší lokalita je vyhlášená nádhernou přírodou, čistým vzduchem i potoky a především naprostým klidem. Mezí, společně s městem Manětín a dalšími třinácti vesnicemi tvoří jeden celek o rozloze 85 km2. Přesto na takto ohromném území žije cca 1.100 obyvatel. Nízká hustota osídlení tak zařazuje tuto lokalitu do jedné ze tří oblastí bez světelného smogu v ČR.
Zde můžete opravdu zažít temnou noc plnou hvězd.
Manětín vás uchvátí množstvím barokních památek. Největší pozornost zaslouženě vzbuzuje terasově upravené náměstí se zámkem, barokní domy, sousoší Nejsvětější Trojice kostel sv. Jana Křtitele a hřbitovní kostel sv. Barbory.
Slávu lukovskému kostelu přinesly unikátní sochy, které vytvořili studenti v roce 2012 z látek napuštěných sádrou. Představují postavy sudetských Němců, kteří ve vesnici dříve žili. Každá socha byla vytvářena na živých lidech.
V nedávné době byl zařazen do seznamu deseti nejstrašidelnějších míst na světě.
Relikviář svatého Maura je výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Co do hodnoty, je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty. Jeho vypátrání v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu.
Pod historickým jádrem města se nalézají podzemní chodby a sklepy, místy tvořící až tři patra do hloubky 5,5 metru pod povrchem, které byly raženy již v dávném středověku. Tyto chodby jsou místem „Pekelných sklepů". Kromě čertů zde najdete ještě lapidárium, kde našly útočiště různé sochy z území města.
Obec Chyše je proslulá nádherným, nově zrekonstruovaným zámkem. Prohlídková trasa zámku zahrnuje umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry. V sousedství zámku se nachází „Zámecký pivovar Chyše“, který byl v roce 2006 opravený otevřen veřejnosti a zároveň byla po 74 letech obnovena výroba kvalitního přírodního nepasterizovaného piva.